تشخیص سندروم داون

آیا نگران سلامتی جنین خود هستید؟

آیا می دانستید یکی از راه های قطعی تشخیص سندروم داون سونوگرافی می باشد؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با راه های تشخیص زودهنگام سندروم داون همراه باشید.

تشخیص-سندروم-داون

تشخیص-سندروم-داون

پیشرفت علم و تکنولوژی راه های مطمئنی را برای تشخیص سندروم داون در زمان بارداری یا پس از تولد فراهم کرده است. دو نوع تست برای تشخیص سندروم داون در دوران دوران بارداری انجام می شود:

  • آزمایش غربالگری پیش از تولد

این تست تنها برای تشخیص مبتلا بودن یا نبودن جنین به سندروم داون استفاده می شود. اما به طور کامل نمی تواند سندروم داون را مورد بررسی قرار دهد. بنابراین در صورتیکه سونگرافی غربالگری مثبت بود، برای بررسی های بیش تر پزشک متخصص آزمایش های تشخیصی دقیق تری را تجویز می نماید.

  • آزمایش تشخیصی پیش از تولد

سونوگرافی ان تی بسیار دقیق تر از سونوگرافی غربالگری در زمینه تشخیص سندروم داون عمل می کند. کنگره متخصین زنان و زایمان آمریکا (ACOG) تست های تشخیص زودهنگام سندروم داون را پیشنهاد می کنند.

در صورتیکه آزمایشات تشخیص سندروم داون پیش از تولد انجام نشود، می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱

آزمایش خون برای تشخیص سندروم داون

آزمایشات غربالگری که به تشخیص سندروم داون منجر می شوند شامل موارد ذیل می باشند:

  • آزمایش خون و سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری

آزمایشات فوق از جمله متداول ترین تست های غربالگری در سه ماهه اول بارداری می باشند. آزمایشات غربالگری به پزشک شما اجازه بررسی سطح پروتئین خون شما را می دهند. یکی از علل ایجاد سندروم داون در جنین، اختلال سطح پروتئین مادر می باشد.

معمولاً پس از انجام آزمایش خون، متخصص زنان سونوگرافی را تجویز می نماید. در صورتیکه مورد مشکوکی مبنی بر سندروم داون در سونوگرافی مشاهده شد، می بایست حتماً سونوگرافی ان تی برای بررسی های دقیق تر انجام گیرد.

سونوگرافی ان تی با نمونه برداری از مایع پشت گردن جنین، امکان تشخیص دقیق تر سندروم داون را فراهم می نماید. در افراد مبتلا به سندروم داون، اندازه سر بزرگ تر از سایر افراد می شود. به همین دلیل است که برای تشخیص سندروم داون از مایع پشت گردن جنین نمونه برداری صورت می گیرد.

سونوگرافی ان تی در سه ماهه اول بارداری انجام می شود. پس از آماده شدن نتیجه این تست مادر می تواند در مورد نگه داشتن یا نداشتن جنین تصمیم گیری نماید.

  • تست خون در سه ماهه دوم بارداری

همانند سه ماهه اول بارداری آزمایش خون می تواند درمانگر شما را از سلامتی خود و فرزندتان مطمئن سازد. همچنین در این دوره سونوگرافی سه بعدی می تواند تصویر واضح تری از جنین برای شما آماده نماید.

در صورتیکه فرد برای بار چندم باردار شده است، ممکن است آزمایش خون برای تشخیص سندروم داون قابل استناد نباشد.

از کجا بفهمم نوزادم سندروم داون دارد؟

در صورتیکه آزمایشات تشخیص سندروم داون پیش از تولد انجام نشود، می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. سندروم داون پس از تولد معمولاً با زیر نظر گرفتن حرکات نوزاد قابل تشخیص می باشد.

اما با توجه به اینکه سندروم داون سطوح مختلفی دارد، بهترین راه برای تشخیص این عارضه در نوزادان گرفتن آزمایش خون از وی می باشد. این آزمایش برای تحلیل و بررسی کروموزوم های نوزاد از وی گرفته می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *